Chcete si zasadiť a vypestovať vo svojej záhradke chutnú a čerstvú zeleninu? Vieme, ako na to. Nepotrebujete na to vysokú školu, zvládne to aj úplný amatér. Zelenina sa sadí na jar alebo na jeseň. Vždy začnite tým, že nájdete na svojej záhradke vhodné miesto. Niektoré druhy zeleniny alebo ovocia, či kvetín majú rady slnko, iné naopak veľa tieňu. Potrebujete si urobiť záhon. Záhony si vymerajte a vykolíkujte. Je len úplne na vás, aký veľký záhon si vytvoríte. Ak máte určené miesto na váš nový záhon, musíte jeho obvod vyznačiť kolíkom a povrázkom. Vytvorený záhon poriadne porýľujte. Je to namáhavé, ale veľmi účinné. Prekypríte tým pôdu a rastlinkám sa bude dariť. Na prekyprenie budete potrebovať rýľ alebo kultivátor. Ďalším dôležitým bodom je otestovanie pôdy. Možno sa vám to bude zdať zbytočné, no každá rastlinka potrebuje iné PH pôdy. Preto to nezanedbajte.
Na pestovanie zeleniny nesmie byť pôda príliš piesčitá. Pridajte potrebné živiny, ktoré zelenina potrebuje, a tým vylepšíte štruktúru samotnej pôdy. Pôdu treba pohnojiť špeciálnym a kvalitným hnojivom. Vždy používajte jedno a to isté hnojivo. Miešanie rôznych druhov hnojív môže semienkam uškodiť. Svoj záhon môžete vylepšiť obrubníkmi alebo doskami po obvode. Môžete sadiť. Vždy potrebujete najprv jamku, do ktorej pôjde osivo danej zeleniny. Ak ste už použili semienka, zem zakryte a zalejte vodou. Následne priebežne semienka potrebujete zavlažovať. Až potom sa ukáže výsledok vašej práce.
Ak sú už semienka vyklíčené, úrodu môžete vo vhodnom období pozbierať a skonzumovať. Potešíte sa napríklad novej mrkvičke, petržlenu, kalerábu, uhorkám, hrášku alebo aj reďkovkám či jahodám. Môžete si vypestovať zeleninu podľa vašich predstáv, či zasadiť ovocné stromy alebo len nechať priestor na kosenie trávnika. Je na vás, čo si nakoniec vyberiete. Pocit dobre vykonanej práce vás uchváti natoľko, že budete chcieť sadiť každý rok znovu a znovu.