Žijeme dobu, kedy prácu ľudí čoraz viac nahrádzajú stroje. Ľudská práca už v dobe technológii nie je taká nevyhnutná. Firmám klesajú náklady vďaka menšiemu počtu zamestnancov a zároveň je práca strojom častokrát presnejšia. V minulosti boli ľudské ruky nenahraditeľné a nevedeli sme si ani len predstaviť spôsob, ako by sme ich nahradili. Najčastejšie sa práca človeka za stroj vymenila v strojárskom a automobilovom priemysle. Jednotlivé súčiastky na autá alebo do rôznych zariadení už vieme v stroji naprogramovať tak, aby boli vyrobené s milimetrovou presnosťou.
Na výrobu rôznych súčiastok sa často používajú 3D tlačiarne. Sú to zariadenia, ktoré sú schopné vďaka digitálnej predlohe vytlačiť trojrozmerný predmet. Predmet stačí naprogramovať v na to určenom počítačovom programe a stroj sa o ostatné postará. Najčastejšie sa profesionálne 3D tlačiarne využívajú v priemysle alebo v zdravotníctve. Vyrobiť si svoj vlastný trojrozmerný predmet môžete aj doma. 3D tlačiarne do domácnosti sú výrazne lacnejšie ako tie profesionálne, ich ceny začínajú približne od 200€. 3D tlač a cena závisia od ich veľkosti, výbavy a od spôsobu tlače. Domáce tlačiarne podľa spôsobu tlače rozdeľujeme na dva typy. Prvý typ je FDM, ktorý je lacnejší.
Funguje na princípe roztavenia filamentu, teda náplne a jeho následnej distribúcie pomocou trysiek. Táto možnosť je síce lacnejšia a rýchlejšia, ale menej presná. Druhý typ sú SLA tlačiarne. Je presnejšia, vytvára objekty s hladkým povrchom a veľkým rozlíšením. Jej nevýhodou je ale najmä vysoká obstarávacia cena. Ako náplne do 3D tlačiarne môžeme použiť rôzne materiály. Napríklad PLA filament, ktorý je síce ľahko stlačiteľný, ale veľmi krehký. ABS materiál je odolný, avšak jeho nevýhodou je, že viac zapácha. TPU materiál patrí medzi najpružnejšie, avšak kvôli zvýšenej pružnosti sa ťažšie tlačí. Pred kúpou 3D tlačiarne do vašej domácnosti je ideálne absolvovať aspoň základný kurz, aby ste vedeli, ako so zariadením pracovať a vedeli vybrať najvhodnejší materiál.